خانه » شهر جنت مکان » تاریخچه شهرجنت مکان » تاریخچه شهر جنت مکان
تاریخچه شهر جنت مکان

تاریخچه شهر جنت مکان

مقدمه :

شهر جنت مکان در استان خوزستان واقع شده است پس درابتدا مطلب کوتاهی در باب استان خوزستان توضیح خواهم داد.

استان خوزستان با مساحت ۶۳۶۳۳.۶ کیلومترمربع بین ۲۹ درجه و ۵۷ دقیقه تا ۳۳ درجه و صفردقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۴۷ درجه و ۴۰ دقیقه تا ۵۰درجه و ۳۳ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ درجنوب غربی ایران واقع شده است.خوزستان از شمال با استان لرستان و از شمال شرق و شرق با استانهای چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد و از جنوب شرقی با استان بوشهر از سمت مغرب با کشور عراق و از جنوب به سمت خلیج همیشه پارس هم مرز است.

بنابر آنچه که از پرسشنامه شورای شهر و روستا به دست آمده است اسم سابق جنت مکان به اسم جلکان بوده است. کان آن از آب شویه رودخانه بوجود امده است.که درواقع دیوارهایی است که از آب شویه رود ساخته شده است.

جنت مکان از نظر موقعیت جغرافیایی دارای موقعیت ۴۸درجه و۴۸دقیقه و ۸ ثانیه عرض جغرافیایی و طول ۳۲درجه؛۱۱دقیقه؛۴۱ ثانیه است.جنت مکان از شرق به رودخانه کارون و از جنوب به کوه بالا بلند و از غرب به  اراضی سله چین و از جنوب غربی به اراضی کوشکک محدود است.مساحت کلی این محدوده ۴۵۰۰ هکتار می باشد…..

قدمت آن به پیش از اسلام باز می گردد.جنت مکان اسمی است که بعد از انقلاب اسلامی برآن نهاده شده است.علت پیدایش روستا را می توان به دلیل وجود زمینهای مرغوب کشاورزی و دسترسی آسان آن به آب دانست که البته جنت مکان نیز جابجایی ها داشته است که به دلیل وجود همجواری با رودخانه و اثر فراسایشی بر آن دانست که در طول سالها بوجود آمده است.البته این نکته را متذکر می شوم بنا برگفته ساکنیان جنت مکان قدمت آن حدود ۲۰۰۰ سال پیش در همین مکان شهری به نام جلکان وجود داشته است که به علت طغیان مداوم رود پرخروشان کارون به کلی ویران شده است.ضمن اینکه بنا به گفته ساکنین محلی مجسمه کوچکی از زیرخاکهای این منطقه به دست آمده که نمونه کوچکی از زیگوراتها«زیگورات»  بوده و پس از تحقیق سازمان میراث فرهنگی مشخص شده این مسجمه مربوط به ۱۷۰۰ سال پیش است.

منبع : مهندسین مشاورمآب ..طرح هادی روستای جنت مکان

درباره‌ moslem esmaili

13 نظر

  1. درود بابت وب سایت عالی و پستای فوق العادت در مورد جنت مکان 

  2. سلام بهتر بود قبل از نوشتن راجب تاریخچه جنت مکان از آقای اصغر درویش زاده یا غلام موسی زاده اطلاعاتی کسب می کردید چرا که جلکان از سال 1341 به بعد هنگان اجرای اصلاحات ارضی در اسناد رسمی و دولتی به جنت مکان تغییر نام یافت نه بعد از انقلاب اسلامی دوم مجسمه از زیر خاک ها بدست نیامد بلکه در امام زاده شاه مرد ( شاه ابوالحسن ) بوده که در سال 1355 رژیم شاه آن را برد سوم جواب به نظر فردی که امامزاده شاه مرد را به قبل از اسلام نسبت داده اینچنین نیست این امامزاده شاه ابوالحسن از نوادگان امام زین العابدین ( ع ) است که همراه خواهرش بی بی فضه در جنت مکان مدفون هستند و خانواده های درویشی بیش از 1000 سال است تولیت آن را دارند که در حفظ و نگهداری آن تمام تلاش و همت خود را بکار برده اند  

    • مچکرم از طرح دیدگاه -لطفا نظرات و انتقادات خود را بر روی ایمیل سایت ارسال کنید -به منوی تماس با ما مراجعه کنید-اگه مطلبی داری واسمون بفرست تا با نام شما در سایت ثبت گردد.

  3. آقای اسماعیل پور عکس های قشنگی بر روی سایت قرار داده اید. لطفا بیشتر و متنوع ترشان کنید. چرا که هر عکس نمایش دهنده قسمتی از فرهنگ، اجتماع، تاریخ و مردم شناسی قوم بختیاری می باشد. سعی شود عکس های قدیمی تر و تاریخی تر از مکان ها، دژها و سرشناسان گدشته ایل بر روی سایت قرار گیرد.

  4. سلام مسلم جان واقعا خیلی خیلی دستت درد نکنه یکی به خاطر این وطن برستی دومی به خاطر این خلاقیت ماهرانه امید وارم در تمام مراحل زندگی موفق باشی اگه زحمتی نیست وب سایت این بنده ی حقیر رالینک کنید باتشکر یا علی

  5. عکس ها خاطر انگیز بود سپاس

  6. منم هم با محمد موافق هستم تاریخچه را اصلاح کن تغییر نام جلکان به جنت مکان از سال ۱۳۴۲ بوده نه بعد از انقلاب من رفتم سند کشاورزی پدر بزرگم را بررسی کردم دیدی جنت مکان است

  7. سلام ممنون بابت کارهای که برای جنت مکان انجام میدید ،درمورد مسائل تاریخی جنت مکان از آقای اصغر درویش زاده اطلاعات بگیریدتا مطالب تاریخی باسندودقیق ارائه داده بشه،

  8. با سلام خدمت دوستان از این که مدتهاست از محل تولد دور هستم بسیار دلتنم، مرسی که خاطرات رو واسمون زنده کردین (با نوشتن مطالبی در مورد جنت مکان)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*