خانه » مطالب روز » علمی و پژوهشی » ۱۷ شرکت که فارغ التحصیلان دانشگاه MIT تاسیس کرده‌اند
۱۷ شرکت که فارغ التحصیلان دانشگاه MIT تاسیس کرده‌اند

۱۷ شرکت که فارغ التحصیلان دانشگاه MIT تاسیس کرده‌اند

  هرگاه صحبت از کارآفرینان موفق در زمینه تکنولوژی می شود، هاروارد و استنفورد دو دانشگاهی هستند که اول از همه به ذهن هرکس خطور می کند. مانند مارک زوکربرگ که فیسبوک را از خوابگاه دانشگاه هاروارد شروع کرد یا بیل گیتس که از همان دانشگاه انصراف داد. سرگئی برین و لری پیج دانشجوی دکتری در دانشگاه استانفورد بودند که گوگل را راه اندازی کردند. سایت یاهو نیز در دوران دانشجویی جری یانگ و دیوید فیلو در دانشگاه استانفورد طراحی شد. اما دانشگاه دیگری نیز وجود دارد که اگر افتخاراتش بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. MIT از زمان تاسیس خود…

بازبینی کلی

امتیاز کاربر: 4.3 ( 1 امتیازات)
0

 

هرگاه صحبت از کارآفرینان موفق در زمینه تکنولوژی می شود، هاروارد و استنفورد دو دانشگاهی هستند که اول از همه به ذهن هرکس خطور می کند. مانند مارک زوکربرگ که فیسبوک را از خوابگاه دانشگاه هاروارد شروع کرد یا بیل گیتس که از همان دانشگاه انصراف داد. سرگئی برین و لری پیج دانشجوی دکتری در دانشگاه استانفورد بودند که گوگل را راه اندازی کردند. سایت یاهو نیز در دوران دانشجویی جری یانگ و دیوید فیلو در دانشگاه استانفورد طراحی شد.

اما دانشگاه دیگری نیز وجود دارد که اگر افتخاراتش بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. MIT از زمان تاسیس خود یعنی سال ۱۸۶۱ محققان و مهندسان بزرگی را تربیت کرده که از آن زمان ۸۰ جایزه نوبل را دریافت کرده اند. در ادامه چند شرکت که فارغ التحصیلان دانشگاه MIT تاسیس کردند را معرفی می کنیم.

Intel – رابرت نویس 

رابرت نویس (Robert Noyce) دکتری فیزیک را از دانشگاه MIT گرفت. ذهن رابرت محاسبات را سریع انجام می داد و به همین دلیل به او لقب Rapid Robert یا رابرت سریع را دادند. او برای silicon valley (منطقه‌ای در سانفرانسیسکو که شرکت های بزرگ کامپیوتری در آن قرار دارند) کارهای زیادی انجام داده و او را The Mayor of Silicon Valley یا شهردار سیلیکون ولی نامیده اند.

جونا پرتی – Buzzfeed

جونا پرتی  (Jonah Peretti) دانشجوی فناوری اطلاعات در دانشگاه MIT بود و بازفید را در سال ۲۰۰۶ تاسیس کرد که امروزه از داغ ترین رسانه های خبری به شمار می رود. سرمایه بازفید با ۵۰ میلیون دلار افزایش، در هفته گذشته به ۸۵۰ میلیون دلار رسید.

بیل هولت –  Hewlett Packard

بیل هولت (Bill Hewlett) دوره لیسانس را در دانشگاه استانفورد گذراند اما فوق لیسانس مهندسی برق را از دانشگاه MIT در سال ۱۹۳۶ گرفت. بیل هولت و دیوید پاکارد (David Packard) ، HP را در سال ۱۹۳۹ تاسیس کردند و کار خود را از یک پارکینگ در کالیفرنیا شروع کردند. بعد از سال ها HP با تولید قطعات الکترونیکی و کامپیوتری به یک شرکت میلیارد دلاری تبدیل شد.

آمر باس – Bose Corporation

آمر باس (Amar Bose) لیسانس، فوق لیسانس و دکتری خود را از دانشگاه MIT گرفت و همچنین از سال ۱۹۵۶ به مدت ۴۵ سال در آنجا تدریس کرد. او این شرکت را در سال ۱۹۶۴ با هدف تولید لوازم صوتی تاسیس کرد.

درو هوستون – Dropbox

درو هوستون (Drew Houston) فلش دیسک خود را در دوره لیسانس گم کرد و تصمیم گرفت یک فضای ابری بسازد و نام آن را Dropbox گذاشت. در این راه از یک دانشجوی کامپیوتر دیگر نیز کمک گرفت. آرش فردوسی یک ایرانی آمریکایی است که با هوستون در سال ۲۰۰۷ Dropbox را راه‌اندازی کردند. هوستون آن زمان دوره لیسانس را تمام کرده بود و آرش فردوسی دانشجوی ترم آخر بود که از ادامه تحصیل انصراف داد و هم اکنون رییس بخش تکنولوژی Dropbox است. بنا به گزارش ها ارزش این شرکت بیش از ۱۰ میلیارد دلار است.

Kleiner, Perkins, Caufield, & Byers-  تام پرکنیس

KPCB مسلما یکی از بزرگترین سرمایه گذاران بر شرکت های تازه تاسیس در Silicon Valley است. تام پرکینس (Tom Perkins) که از موسسین این شرکت است تحصیلات خود را در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه MIT به پایان رساند.

دنی لویین – Akamai 

دنی لوین (Danny Lewin) شرکت Akamai را سال ۱۹۹۸ با هدف ارایه سرویس وب تاسیس کرد. او در سال ۱۹۹۶ دانشجوی دکتری دانشگاه MIT بود و با کمک یکی از استادان خود این شرکت را راه اندازی کرد. متاسفانه لوین یکی از مسافران پرواز ۱۱ سپتامبر بود و در آن حادثه جان خود را از دست داد. سال گذشته درآمد این شرکت ۱.۶ میلیارد دلار بود.

Harmonix

 

هارمونیکس بهترین شرکت برای توسعه بازی‌هایی مانند Guitar hero و Rockband است که توسط الکس ریگوپولس (Alex Regopulos) و اِرِن اِگُزی (Eran Egozy) که هر دو فارغ التحصیل از MIT بودند تاسیس شد. ریگوپولس دانشجوی موسیقی بود و اِگُزی در رشته علوم کامپیوتر تحصیل می کرد که در آزمایشگاه دانشگاه با یکدیگر آشنا شدند. هارمونیکس در سال ۲۰۰۶ به قیمت ۱۷۵ میلیون دلار توسط Viacom خریداری شد، که البته در سال ۲۰۱۰ به یک شرکت سرمایه گذار فروخته شد.

Khan Academy

سلمان خان (Salman Khan) موسس آموزش آنلاین ریاضی، لیسانس ریاضی، علوم کامپیوتر و الکترونیک را از دانشگاه MIT گرفته و همچنین فوق لیسانس الکترونیک و علوم کامپیوتر را نیز از همین دانشگاه کسب کرده. او این سایت را با هدف آموزش رایگان ریاضی برای تمام دنیا راه اندازی کرد و امروز بیش از ۱۰ میلیون دانشجو از این کلاس ها استفاده می کنند. به طوری که تا کنون ۴۴۰ میلیون درس در آن قرار داده شده.

iRobot

iRobot یا همان رباط معروف جارو شارژی هوشمند در سال ۱۹۹۰ توسط ۲ دانشجوی دانشگاه MIT، کلین انجل (Colin Angle) و هلن گرینر (Helen Greiner) و با همراهی استاد دانشگاه رادنی بروکس (Rodney Brooks) ساخته شد، و بیش از ۱۰ میلیون از این رباط ها را فروخت. این شرکت در مزایده سال ۲۰۰۵ ارزشی بیش از ۴۰۰ میلیون دلار داشته.

ایروین جیکوبز – Qualcomm 

ایروین جیکوبز (Irwin Jacobs)، Qualcomm را به کمک اندرو ویتربی (Andrew Viterbi) در سال ۱۹۸۵ تاسیس کرد و به تولید تجهیزات بی سیم و چیپ های پردازشگر پرداخت. او دکتری الکترونیک و علوم کامپیوتر را از دانشگاه MIT گرفت. همچنین حدود ۷ سال قبل از راه اندازی شرکت در همان دانشگاه استاد یار بود. در سال ۲۰۰۷ او برای پژوهش های کامپیوتری به دانشگاه MIT 30 میلیون دلار کمک مالی کرد.

بروستر کهل – ​الکسا 

بروستر کهل (Brewster Kahle) مهندسی کامپیوتر خود را سال۱۹۸۲ از دانشگاه MIT گرفت. او سایت الکسا (Alexa) را در سال ۱۹۹۶ راه اندازی کرد و ۳ سال بعد آمازون آن را ۳۰۰ میلیون دلار خرید. این سایت آمارهای بسیار کاملی را درباره تمام وب سایت ها در اختیار شما می گذارد.

پاتریک مک گاورن – IDG

]پاتریک مک گاورن (Patrick McGovern)، IDG را با کمک فرد کیرچ (Fred Kirch) تاسیس کرد و در آن به تحقیق و بازاریابی مشغول شد. او دانشجوی زیست شناسی دانشگاه MIT بود. و با اختراع فرمول شکست ناپذیر در بازی دوز بورسیه دانشگاه MIT را گرفت. در سال ۲۰۰۰ او ۳۵۰ میلیون دلار به دانشگاه MIT کمک کرد تا دانشکده ای با نام او برای تحقیق روی مغز انسان ساخته شود.

رابرت متکلف – ۳COM

رابرت متکالف (Robert Metcalfe) این شرکت شبکه‌ای را در سال ۱۹۷۹ تاسیس کرد. او در سال ۱۹۶۹ از دانشگاه MIT در رشته الکترونیک  و مدیریت صنعتی فارغ التحصیل شد. او هم اکنون استاد دانشگاه تگزاس است و همچنین از پیشگامان صنعت اینترنت محسوب می شود.

Fairchild Semiconductors

در اصطلاح به این گروه، ۸ خائن نیز می گویند. که بعضی از آنها در MIT تحصیل کرده اند. شلدون رابرتس (Sheldon Roberts) از کسانی است که فوق لیسانس و دکتری خود را از این دانشگاه گرفته است. همچنین رابرت نویس موسس شرکت اینتل یکی از این ۸ نفر است.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company

TSMC از بزرگترین کارخانه های تولید قطعات کامپیوتری در دنیا است، که موسس آن موریس چنگ (Morris Chang) فوق لیسانس خود را در رشته مکانیک از دانشگاه MIT گرفته.  و بابت فعالیت هایش به او لقب قهرمان ملی را در تایوان داده اند. TSMC در سال گذشته ۲۰ میلیارد دلار ارزش داشته.

ویلیام پورتر – E-Trade

ویلیام پورتر (William Porter) این شرکت را برای خرید و فروش الکترونیکی سهام در سال ۱۹۸۲ تاسیس کرد. او مدرک فوق لیسانس خود را در زمینه مدیریت از دانشگاه MIT گرفت. در سال ۱۹۹۹ او ۲۵ میلیون دلار به دانشکده خود کمک کرد. E-Trade در سال گذشته سرمایه ای برابر با ۱.۷ میلیارد دلار داشته است

منبع : سایت ایران ای تی …http://itiran.com/d/67707

  هرگاه صحبت از کارآفرینان موفق در زمینه تکنولوژی می شود، هاروارد و استنفورد دو دانشگاهی هستند که اول از همه به ذهن هرکس خطور می کند. مانند مارک زوکربرگ که فیسبوک را از خوابگاه دانشگاه هاروارد شروع کرد یا بیل گیتس که از همان دانشگاه انصراف داد. سرگئی برین و لری پیج دانشجوی دکتری در دانشگاه استانفورد بودند که گوگل را راه اندازی کردند. سایت یاهو نیز در دوران دانشجویی جری یانگ و دیوید فیلو در دانشگاه استانفورد طراحی شد. اما دانشگاه دیگری نیز وجود دارد که اگر افتخاراتش بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. MIT از زمان تاسیس خود…

بازبینی کلی

امتیاز کاربر: 4.3 ( 1 امتیازات)
0

درباره‌ moslem esmaili

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*