شهید نادر مقامی

شهید نادر مقامی

زندگی نامه برادر شهید نادر مقامی

شهید نادر مقامی ، فرزند محمد حسین ، در سال ۱۳۴۱ در خانواده ای مذهبی در روستای     جنت مکان از توابع گتوند متولد شد و در تاریخ ۳۱/۴/۶۴ در شلمچه به شهادت رسید . ایشان در زمان پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ۱۶ ساله و در زمان شهادت ۲۰ ساله بودند . از ویژگیهای روحی و اخلاقی شهید بزرگوار این بود که با پدر و مادر خوش رفتار و مهربان بود ، برادرانش را در راه تحصیل علم تشویق می کرد و خواهرانش را به انجام فرائض دینی و الگوگیری از حضرت زینب (س) توصیه می کرد . ایشان تحصیلات علمی خود را تا سال دوم دبیرستان در مدارس شوشتر ادامه داد و پس از آن به انجام کارهای اجتماعی و فعالیت های انقلابی مبادرت ورزید .

از عوامل موثر در شکل گیری شخصیت ایشان یکی مطالعه کتب مذهبی و دوّم مراودت با جوانانی بود که عمیقاً به مبانی انقلاب راه امام معتقد بودند و البته بعضی از همین عزیزان بعداٌ   به فیض شهادت رسیدند .

همچنین فعالیتهای انقلابی خود را از قبیل راهپیمایی و همکاری با سپاه پاسداران و . . . با   همین دوستان انجام می داد . از دیگر ویژگیهای بارز او این بود که در راه انقلاب ثابت قدم بود و از ملامت دیگران هراسی نداشت . نفوذ شخصیتی و رفتار او به گونه ای بود که خانواده و اهل محل را تحت تاثیر قرار داده بود . او به سید الشهداء (ع) و کربلای عشق می ورزید و زندگی را همچون مولایش امام حسین (ع) عقیده و جهاد می دانست ( انّ الحیاهَ عقیدهٌ و جهادٌ ) ،   عقیده استوار او و وصیت نامه عرفانیش و شهادت مظلومانه اش خود گواه بر این سخن هستند .

ایشان در ابتدای تجاوز رژیم بعث عراق جزء چریکهای نامنظم شهید چمران بود و پس از آن وارد تیپ بیت المقدس شد و در عملیاتهای بیت المقدس و فتح الفتوح و فتح بزرگ خرمشهر شرکت کرد ، بعد از اینها عملیات رمضان در پیش بود که شهید بزرگوار با همه علاقه ای که به جنگ و شهادت داشتند و علی رغم بحثی که با مسئولین مربوطه انجام داد ، موفق به شرکت   در عملیات نشد . در نتیجه برای دیدار از خانواده دو روز مرخصی به تاریخ ۲۹/۴/۶۱ و     ۳۰/۴/۶۱ گرفتند امّا بخاطر عشقی که به جبهه و علاقه ای که به همرزمانش داشت ، خود را به منطقه عملیاتی رمضان و تیپ بعثت می رساند و در طول این دو روز در منطقه شلمچه به جهاد پرداخت و در غروب روز ۳۰ ام تیر ماه در حالیکه مرخصیشان رو به اتمام بود در همان منطقه   به درجه رفیع شهادت رسید و پیکر مطهرش را در روستای جنت مکان به خاک سپردند و   بدین نحو نام خود را در سلسله جلیله شهیدان فی سبیل الله جاویدان کرد .

 

« روحش شاد و یادش گرامی باد »    

 

درباره‌ moslem esmaili

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*