Comparison Main Pic 2

چندی پیش سونی از گوشی میان رده اما قدرتمند خود پرده برداشت که مجهز به یکی از چیپست هایِ قدرتمند دنیاست. چیپست به کار رفته در گوشی M5 که یک سیستم رویِ یک چیپ ۸ هسته ای قدرتمند است، ساخته شده توسط شرکت مدیاتک است. با توجه به نزدیک شدن به عرضه عمومی گوشی اکسپریا M5، تصمیم بر این گرفتیم که مقایسه ای تفصیلی از چیپست Helio X10 شرکت مدیاتک به همراه چیپست هایِ Exynos 7420 شرکت سامسونگ، Snapdragon 810 و Snapdragon 801 کمپانی کوآلکام و Kirin 935 شرکت هایسیلیکون داشته باشیم. با این مقاله جذاب با ما همراه باشید …

تقریباً به گوش بیشتر مردم دنیا نام شرکت مدیاتک خورده است، شرکتی تایوانی که در طی سالیان اَخیر همواره سعی داشته چیپست هایِ ساخت خود را به بهترین نحو ممکن توسعه دهد و حتی در برخی موارد نوآور باشد. در ابتدا همه این شرکت را به عنوان یک شرکت ضعیف و در سطح همان محصولاتی که برای آنها چیپست تولید میکرد میشناختند، اما مدیاتک با تلاش هایِ شبانه روزی و بالا بردن کیفیت قطعات خود توانست سهم خوبی از بازار چیپست گوشی هایِ هوشمند را به دست آورد.

داستانِ معروف شدن و بر سر زبان اُفتادن مدیاتک از جایی شروع شد که چندی پیش شرکت چینی Meizu در آخرین محصول معرفی شده خود از چیپست قدرتمند و توانمند Helio X10 استفاده کرد و پس از انتشار تست هایِ بنچمارک این گوشی هوشمند، همه نگاه ها به سمت مدیاتک و گوشی مذبور خیره شد. همین موضوع باب این را باز کرد که اصحاب رسانه به دنبال تست هایِ گوشی MX5 رفتند و با آخرین محصولات معرفی شده شرکت هایِ سامسونگ، کوآلکام و همچنین هایسیلیکون ( یکی از تولیدکنندگان چینی نیمه هادی هایِ دنیا که توسط شرکت هوآوی تصاحب شده است و فقط برای محصولات این شرکت چیپست تولید میکند ) آن را مقایسه کردند.

اولین تست انجام شده طبق سنت همیشگی تست بنچمارک AnTuTu است. در این تست، آخرین دستاورد شرکت سامسونگ، چیپست Exynos 7420 موفق به کسب جایگاه اول با امتیاز ۶۰.۹۷۸ شد و پرچمدار شرکت کوآلکام، چیپست Snapdragon 810 با امتیاز ۵۵.۰۴۴ در جایگاه دوم قرار گرفت. در جایگاه سوم اما چیپست قدرتمند Helio X10 Turbo MT6795T توانست امتیاز بسیار عالی ۵۰.۹۵۸ را به دست آورد و چیپست Snapdragon 801 کوآلکام هم که یکی از پرچمداران سال گذشته شرکت کوآلکام محسوب میشود موفق به کسب امتیاز ۴۲.۱۶۱ شده است. در این بین چیپست Kirin 935 شرکت هایسیلیکون نیز با امتیاز ۴۰.۲۱۱ در رتبه آخر قرار دارد. در این تست باید آخرین چیپست هشت هسته ای شرکت سامسونگ را برنده بدانیم.

Helio-X10-Turbo-MT6795T-benchmark-GSMinsider.com-photo-11-630x509

تست دوم، تست بنچمارک توسط نرم افزار مطرح Geekbench است. برای کسانی که با این نوع تست بنچمارک آشنایی ندارند باید بگوییم که تست Geekbench در دو آزمایش جداگانه تک هسته و چند هسته انجام میگیرد.

در تست تک هسته ای نرم افزار Geekbench بالاترین امتیاز کسب شده ( ۱.۴۴۵ ) مربوط به چیپست Exynos 7420 شرکت سامسونگ است، که باز توسط آخرین دستاورد کوآلکام ( چیپست اسنپدراگون ۸۱۰ ) با امتیاز ۱.۱۶۳ دنبال میشود. در رتبه سوم این تست نیز محصول سال گذشته کوآلکام ( چیپست اسنپدراگون ۸۰۱ ) با امتیاز ۱.۰۱۵ قرار دارد، که توسط چیپست Helio X10 شرکت مدیاتک با امتیاز ۹۳۶ و چیپست Kirin 935 شرکت هایسیلیکون با امتیاز ۷۵۵ دنبال میشود.

Helio-X10-Turbo-MT6795T-benchmark-GSMinsider.com-photo-21-630x509

اما میرسیم به قسمت جذاب ماجرا… تست چند هسته ای نرم افزار Geekbench. در تست چند هسته ای این نرم افزار چیپست Helio X10 شرکت مدیاتک موفق شد با کسب امتیاز خارق العاده ۵.۰۸۰ رتبه اول را کسب کند. در ادامه و در رتبه دوم اما، چیپستExynos 7420 شرکت سامسونگ با امتیاز ۳.۹۳۰ قرارد دارد، که توسط چیپست قدرتمند اسنپدراگون ۸۱۰ شرکت کوآلکام با امتیاز ۳.۴۰۰ و دستاورد سال گذشته اش ( اسنپدراگون ۸۰۱ ) با امتیاز ۳.۰۸۳ دنبال میشود. باز هم در این تست چیپست Kirin 935 شرکت هایسیلیکون ضعیف عمل کرده است و با کسب امتیاز پایین ۲.۶۶۴ در رتبه آخر قرار دارد. در مجموعِ تست هایِ انجام شده توسط نرم افزار Geekbench ما دو برنده خواهیم داشت : چیپست Exynos 7420 شرکت سامسونگ و چیپست Helio X10 شرکت مدیاتک.

Helio-X10-Turbo-MT6795T-benchmark-GSMinsider.com-photo-31-630x509

میرسیم به سومین تست؛ تست نرم افزار معروف GFXBench. این تست نیز مانند تست Geekbench دو مرحله ای است، اما با یکدیگر تفاوتی فاحش دارند. تست قبل در واقع تست پردازنده چیپست هایِ مذکور بود، اما تست اَخیر در واقع تست پردازنده گرافیکی است. در این تست چیپ گرافیکی به کار رفته در محصولات شرکت هایِ سامسونگ، کوالکام، مدیاتک و هایسیلیکون مورد تست قرار میگیرند.

در تست اول گرافیکی این نرم افزار که معروف به تست Manhattan است و چیپ گرافیکی محصولات مورد آزمایش ما را در رزلوشن ۱۰۸۰p تست میکند، چیپست Exynos 7420 سامسونگ موفق شد با ۲۵ فریم بر ثانیه رتبه اول را کسب کند. در رتبه دوم و با اختلاف بسیار ناچیزی، چیپست قدرتمند اسنپدراگون ۸۱۰ شرکت کوآلکام توانست رکورد ۲۳ فریم بر ثانیه را به ثبت برساند و پرچمدار سال گذشته این شرکت با رکورد ۱۱.۶ فریم بر ثانیه توانست جایگاه سوم را کسب کند. در جایگاه چهارم نیز چیپست Helio X10 مدیاتک با فاصله کمی از اسنپدراگون ۸۰۱ کوآلکام با رکورد ۱۰.۶ فریم بر ثانیه قرار گرفته است و طبق معمول باز هم چیپست ضعیف Kirin 935 شرکت هایسیلیکون با رکورد ۹.۱ فریم بر ثانیه در جایگاه آخر قرار گرفته است.

Helio-X10-Turbo-MT6795T-benchmark-GSMinsider.com-photo-41-630x509

اما میرسیم به تست دوم این بخش. تست دوم موسوم به تست MT-Res است، که باز هم در رزلوشن ۱۰۸۰p چیپ گرافیکی چیپست هایِ مورد آزمایش ما را محک میزند. در این تست هم چیپست سامسونگ موفق به کسب رکورد ۵۳ فریم بر ثانیه شد و در جایگاه اول قرار گرفت. نکته جالب اینجاست که باز هم مثل تست قبل، چیپست قدرتمند اسنپدراگون ۸۱۰ کوآلکام با کسب رکورد ۴۹.۵ فریم بر ثانیه با فاصله بسیار کمی در جایگاه دوم قرار گرفته است. در جایگاه سوم اما چیپست اسنپدراگون ۸۰۱ کوآلکام با رکورد ۲۷.۷ فریم بر ثانیه قرار دارد که توسط چیپست Helio X10 شرکت مدیاتک با رکورد ۲۷ فریم بر ثانیه دنبال میشود. و باز هم جایگاه آخر متعلق است به چیپست ضعیف Kirin 935 شرکت هایسیلیکون با رکورد ۱۷ فریم بر ثانیه. در این تست هم باز ۲ برنده خواهیم داشت : چیپست Exynos 7420 شرکت سامسونگ و چیپست Snapdragon 810 شرکت کوآلکام.

Helio-X10-Turbo-MT6795T-benchmark-GSMinsider.com-photo-51-630x509

تست چهارم ما مربوط به نرم افزار قدرتمند ۳DMark است. در این تست چیپست قدرتمند اسنپدراگون ۸۱۰ کوآلکام با کسب ۲۳.۹۰۶ امتیاز در جایگاه اول قرار دارد و توسط چیپست Exynos 7420 شرکت سامسونگ با امتیاز ۲۲.۱۵۵ دنبال میشود. جالب اینجاست که در این تست پرچمدار سال گذشته شرکت کوآلکام هم با تفاوتی جزئی در رتبه سوم با امتیاز ۲۰.۳۰۰ قرار دارد. در رتبه چهارم اما چیپست Helio X10 شرکت مدیاتک با امتیاز ۱۷.۳۹۴ قرار دارد و طبق معمول، چیپست Kirin 935 شرکت هایسیلیکون با امتیاز بسیار پایین ۱۰.۴۲۸ در رتبه آخر قرار دارد. در این تست باید چیپست قدرتمند اسنپدراگون ۸۱۰ کوآلکام را برنده بی چون و چرایِ این راند بدانیم.

Helio-X10-Turbo-MT6795T-benchmark-GSMinsider.com-photo-61-630x509

تست پنجم ما مربوط به نرم افزار BaseMark ES2.0 است. در تست هایِ انجام شده توسط این نرم افزار، چیپست اسنپدراگون ۸۱۰ کوآلکام توانست با کسب رکورد ۵۹.۶۵ فریم بر ثانیه در رتبه نخست قرار بگیرد و با اندکی تفاوت، چیپست Exynos 7420 شرکت سامسونگ با رکورد ۵۹.۶۲ فریم بر ثانیه این چیپست را دنبال میکند. اما جایگاه سوم باز هم با تفاوتی بسیار کم نسبت به چیپست هایِ اسنپدراگون و اگزینوس با رکورد ۵۹.۶۰ فریم بر ثانیه در تصاحب پرچمدار سال گذشته کوآلکام است و این چیپست هم نیز مانند نسل جدید خود، اینبار توسط چیپست Helio X10 شرکت مدیاتک با رکورد ۵۹.۱۳ فریم بر ثانیه دنبال میشود. جایگاه آخر هم باز متعلق به چیپست Kirin 935 شرکت هایسیلیکون با رکورد ۳۳.۶۸ فریم بر ثانیه میباشد. در این تست نیز باید آخرین دستاورد کوآلکام، چیپست قدرتمند اسنپدراگون ۸۱۰ را برنده این راند بدانیم.

Helio-X10-Turbo-MT6795T-benchmark-GSMinsider.com-photo-71-630x509

ششمین و آخرین تست بنچمارک ما نیز مربوط به تست چیپ گرافیکی محصولات مورد آزمایش میباشد. در تست نرم افزار BaseMark X باز هم چیپست قدرتمند اسنپدراگون ۸۱۰ کوآلکام با رکورد ۲۵.۶۳۳ فریم بر ثانیه پیشتاز است و در جایگاه دوم چیپست Exynos 7420 شرکت سامسونگ با رکورد ۲۳.۱۴۹ فریم بر ثانیه قرار دارد. در جایگاه سوم اما، باز هم چیپست اسنپدراگون ۸۰۱ کوآلکام با رکورد ۱۶.۵۰۲ فریم بر ثانیه قرار دارد و در جایگاه پنجم و ششم به ترتیب چیپست هایِ Helio X10 مدیاتک با رکورد ۹.۵۱۰ و Kirin 935 شرکت هایسیلیکون با رکورد ۷.۳۰۴ قرار دارند. مشاهده میکنید که در راند آخر هم باز چیپست قدرتمند اسنپدراگون ۸۱۰ برنده است.

Helio-X10-Turbo-MT6795T-benchmark-GSMinsider.com-photo-81-630x509

همانطور که مشاهده کردید، هر دو محصول بالا رده Exynos 7420 سامسونگ و Snapdragon 810 کوآلکام از قدرتی برتر برخوردارند. این ۲ چیپست در بیشتر تست ها شانه به شانه یکدیگر و در برخی دیگر با اختلافی اندک قرار دارند. اما بحث اصلی ما در مورد چیپست Helio X10 شرکت مدیاتک است که به خوبی توانست از پس آزمایش هایِ انجام شده برآید و جایگاه خوبی کسب کند.

به نظر میرسد که سونی با انتخاب این چیپست ارزان قیمت، اما قدرتمند توانسته است یک گوشی هوشمند میان رده قدرتمند بسازد، اما باز هم باید تا عرضه عمومی این محصول و انجام تست هایِ مذکور بر رویِ گوشی اکسپریا M5 صبر کنیم و بعد نظر نهایی خود را اعلام کنیم. تا به اینجایِ کار و با توجه به شواهد موجود، میتوان استفاده از این چیپست توانمند را در گوشی میان رده ای چون M5 تحسین کرد.

اما نظر شما همراهان همیشگی سایت اکسپریا چیست؟ به نظر شما آیا اکسپریا M5 میتواند اولین میان رده ای باشد که در برابر پرچمداران قد علم میکند؟ مثل همیشه از طریق بخش نظرات منتظر نقطه نظرات گرم شما هستیم.

http://xperian.ir